Jakie wybrać szambo betonowe ?

Szamba betonowe (ekologiczne zbiorniki żelbetowe) przeznaczone są do gromadzenia: ścieków sanitarnych, gnojówki, gnojowicy, gnojówki, wody burzowej (deszczowej).

Są to jednolite odlewy betonowe, zbrojone, zagęszczone specjalnym betonem, dzięki czemu są w 100% szczelne i nie przepuszczają wody. Beton jest materiałem wysoce niezawodnym: nie gnije i nie niszczeje pod wpływem złych warunków atmosferycznych. Beton zapobiega również rozwojowi wewnątrz zbiornika bakterii, które mogłyby przenosić choroby. Główna część zbiorników nie ma żadnych złączy ani połączeń, przez które mogłoby przedostawać się do nich powietrze lub ciecz. Dzięki temu ich objętość jest ponad 8-krotnie większa niż standardowych szamb plastikowych mieszczących tę samą ilość skroplonych nieczystości. Pojemność jednego betonowego zbiornika wystarcza dla 2-8 rodzin, a małe betonowe zbiorniki służą do zbierania wody deszczowej: ich ściany są pomalowane specjalnym materiałem, który zapobiega powstawaniu glonów. W ten sposób wyglądają jak zwykłe żelbetowe słupy.

Szamba betonowe (ekologiczne zbiorniki żelbetowe) przeznaczone są do gromadzenia: ścieków sanitarnych, gnojówki, gnojowicy, gnojówki, wody burzowej (deszczowej). Są to jednolite odlewy betonowe, zbrojone, zagęszczone specjalnym betonem, dzięki czemu są w 100% szczelne i nie przepuszczają wody. Beton stosowany jest jako materiał budowlany od tysięcy lat, jest to technologia sprawdzona i przetestowana w czasie. Jest to ekologicznie czysty sposób na pozbycie się ludzkichodpady.

Prywatne szamba betonowe mają żywotność ponad 50 lat: ich pojemność jest 8 razy większa niż standardowych szamb plastikowych, co oznacza, że mogą być wykorzystywane do zbierania wody deszczowej i oczyszczania jej ze szkodliwych substancji. Ściany żelbetowe malowane są specjalną farbą, aby nie rosły na nich glony, zbiorniki wyglądają jak zwykłe żelbetowe słupy. Podłogi zbiorników wyłożone są żwirem lub płytkami, które ułatwiają usuwanie nieczystości stałych.

Ogólna zasada budowy szamba żelbetowego w prywatnym domu może być podzielona na cztery etapy:

1) Wykopanie rowów fundamentowych (w zależności od właściwości nośnych gruntu).

2) Ułożenie prętów zbrojeniowych na dnie wykopu i zalanie ich wstępnie wymieszaną stalą fundamentowąbetonu.

3) Wylanie betonu fundamentowego do wykopów i zagęszczenie go.

4) Montaż podziemnej obudowy wodoszczelnej, ułożenie rury spustowej i podłączenie jej do oczyszczalni ścieków zgodnie z lokalnymi wymogami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *